İlk 6 ayı sadece ve sadece anne sütü ile tamamlamış bir anne olarak yaşadıklarımı sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Öncelikle hamilelik süresince “acaba sütüm olacak mı?” diye hiç düşünmedim. Bunu bilerek yapmadım, aklıma bile gelmedi. Her bebek kısmeti ile doğar. Bebeğiniz size muhtaç. Yaşamak için sizin karnınızda uzun bir zaman geçirdi ve doğduktan sonra da size tam zamanlı ihtiyacı var.

Onu doğurup koynuma aldığım o anı hiç unutamıyorum. Ondan sonra temizlenmesi, beni odaya almaları, pijamamı giydirmeleri ve ebenin emzirmem için “Bismillahirrahmanirrahim” diyerek kucağıma verdiği anı da hiç unutamayacağım. Sancılardan tüm gün canım bir şey yemek istememişti. Bebeğim de acıkmıştı haliyle. Onu emzirmek için kucağınıza aldığınız anı videoya çekmenizi öneririm. Bana da bir arkadaşım önermişti, iyi ki de aklıma geldi o anda. Mucizevi bir şekilde bedeniniz, organlarınız, ruhunuz bebeğinizin ihtiyaçları için çalışıyor. Yüzünü ilk kez gördüğünüz o minik bedeni yüz yıllık bir hasretle kucaklayıp yuvası oluyorsunuz dünyada.

photo_2015125165324_3584

Hamilelik boyunca hiç içmediğim kadar su içtim. Doğum yapacağım hastanede çalışan görümcem doğumdan önce bana Mamsell Stil Tea çayı getirdi. Doğumdan önceki gün heyecandan boğazım şişince ilk defa o gün sıcak bir çay denedim. Tadı gayet güzel.

Doğum yaptıktan sonra emzirmeden önce zemzem suyu içtim ve hurma yedim. Sonra kurabiye ve meyve suyu içtim bebeğimi emzirdim. Hastanede kaldığımız o gece Memo Bulut 2 saatte bir kendi uyandı ve emip uyudu.

img_6551

Ertesi gün eve geldiğimizde sabah Mamsell çaydan iki-üç tane içtim. Herkes kahve içerken ben rezene içiyordum. Sonra kuzenim ve yeni doğum yapmış eşi bana iki koli Mami Power adlı B vitaminli emziren anne içeceği getirdiler. Günde iki tane içmek gerekiyordu. Onları da seve seve içtim.

1752_buyuk

15 günlük olana kadar yine görümcemin getirdiği süt artırıcı bitkisel damlayı suyuma karıştırıp içtim.

Bu süreçte Memo her ağladığında, uyandığında emzirdim. Aç değildir daha yarım saat oldu falan diye hiç düşünmedim. Zaten emdiği gibi uyuyordu yavrucak.

4 günlükken hastaneye işitme testine gittik. Orada süt sağma makinesi ile sütümü sağdım. Bir minik biberonu doldurmayı başarınca kendime güvenim arttı ve benim sütüm oğluma yetiyor diye mutlu oldum.

Yaklaşık bir buçuk aylıkken akşam için arkadaşlarımızla program yaptık. Memo Bulut bizimle gelemeyecekti onu anneme bırakacaktım ve süt sağmalıydım. Önce emzirdim uyuttum sonra hazırlığımı yaptım makine ile. Fişe taktım ve sağmaya başladım. Süt sağma makinem iki dakika hızlı hızlı çekmeye çalışıp meme ucunu uyarıyor daha sonra normal seviyede sütü sağıyordu. İşte o ilk iki dakikanın içinde eşim yanıma geldi, boş biberona baktı ve “Sütün yok mu?” diye sordu. Ne alaka ki daha sağmaya başlamadı makine dedim. İki dakikadan sonra fıs fıs sesleri ile başlayan sağma işlemi 20 dakikanın sonunda sadece bir kaç damla çekebilmişti. Resmen sütüm yoktu. Yanına gittim ve sütüm yok cidden de dedim. “Ee bütün gün doğru dürüst bir şey yemedin hadi hemen yemeğe çıkıyoruz” dedi bana.

Dışarı çıktık ben bir dünya şey yedim, bir litre kadar su içtim hemen eve döndük. Makineyi yeniden hazırladım ve tamam her şey yolundaydı.

İyi de daha yediklerim mideme yeni yerleşmişti. O gün anladım ki bu süt mevzusu tamamen psikolojik. Yani “Ye kızım süt yapar” ile başlayan ve ya bebek ağladığında “doymuyor mu acaba? aç olabilir mi?” diye beyninizi kemiren tüm şüpheler sütü kaçırıyor. Bebeğinize yetecek kadar süt üretme kapasiteniz var, bu size bir lütuf olarak verilmiş ama işte bazı etkenler bunu kullanmamıza engel oluyor. İnekler dünyada sütünden en çok faydalandığımız canlılar, yeşillikle besleniyorlar. Demek ki çok yemek değil doğru yemek süt yapıyor. Ve tabi ki su! Vücudunuzun sıvı bir şey üretmesi için sıvıya ihtiyacı var. Susamasanız bile emziriyorsanız günde 3 litre su içmeye çalışın.

img_0639

Mami Power aldığımız yerde kalmamıştı internetten sipariş için araştırırken Vita Malt ile tanıştım. Cam şişede olması ilgimi çekti denemek için bir koli istedim. İçinde 24 tane var. Sütümü yetersiz hissettiğim anlarda içtim. Tadı pekmez gibi ben sevdim.

Süt artırmak, bebeğimize yetmek besinlerimizin yanında gerçekten psikolojik bence. En azından ben öyle deneyimledim. Elbette sütümüz bol olduğu halde bebeğimizin aylık doktor kontrollerinde gelişim yetersizlikleri de söz konusu olabilir. O zaman devam sütü, mama kullanılması dünyanın sonu değil. Bazı arkadaşlarımın başına geldi ve bu durumlarına üzülmekten mevcuttaki sütleri de kesildi.

Emziremiyorsanız kötü anne değilsiniz… Sağlık sorunları olabilir, emzirmekten rahatsız olmuş olabilirsiniz, bebeğiniz memeyi reddedebilir, emme refleksi gelişmemiş olabilir ve aklıma gelmeyen bir çok şey. Bu duruma dünyanın sonu gibi bakıp bebeğinizin sizin sevgi ve huzurunuza en çok ihtiyacı olan bu ilk günler-ayların tadını çıkarın. Bir aylık olduğunda bir ay boyunca çekildiğimiz tüm fotoğraflara bakıp ne çabuk geçti ne zaman yaşadım bu bir ayı diye psikolojimi bozmuştum.

Hayatta her şey kısmet, her şey olacağına varır. Siz dünyanın en iyi annesi olamayabilirsiniz ama bebeğiniz için hep en iyi ve tek olacaksınız. Zaten önemli olan da bu değil mi?

Bol sütlü, anne-bebek keyif dolu günler dilerim…

Sevgiler

Yorum Yaz