eGeçtiğimiz yaz sonunda yakın arkadaşlarımdan Güneş ve iki çocuğu ile tatil tecrübem olmuştu. Çocuklardan biri iki yaşında, diğeri 2,5 aylıktı. Adrasan’a gitmiştik ve orada tek bir adet çocuk parkı bile yoktu. 2 yaşındaki Vedi harika vakit geçirmişti ve 2,5 aylık Atlas yemek ve uyumak dışında pek bir şey anlamamıştı.

O zaman anlamıştım, bebek daha emeklemeden, ek gıdaya başlamadan, tamamen anneye bağımlı hatta anneye en ait ilk 6 ayında tatil yapmaktan korkacak hiç bir şey yoktu.

Daha hamileyken yazın bolca tatil yapacağım diye planlar yapmaya başlamıştım. Ben yazlığa gideriz, sonra geçen seneki gibi aynı ekip Adrasan’a gideriz diye düşünürken eşlerimizin yaptığı sürpriz bir haber ile Kıbrıs’a gideceğimizi kocaman sevinçle öğrendim. Otel tercihini de onlar yaptılar ama bence daha güzel bir tercih olamazdı:)

2. Ay aşılarını vurulduğu gün M.Bulut’un doktoruna tatile gideceğimizi söyledim. Kıbrıs’a gitmek için uçağa binecektik ve M.Bulut tam 2,5 aylık oluyordu o tarihte. Uçağın kalkış ve inişi esnasında onu emzirmemi önerdi. Kulaklarda yaşadığımız basınç yutkunma yolu ile yok olduğundan bebek rahatsız olmasın diye emmesi doğru olurmuş. Nitekim ben de öyle yaptım. Uçağa bindiğimizde uyuyordu, kalkış sırasında emzirdim uyumaya devam etti. İniş anonsu yapıldığında da emzirdim çok şükür hiç rahatsız olmadı.

IMG_0229

Uçak demişken uçağa bebek arabası ile gitme konusuna da açıklık getireyim:) Ben de bavullarla teslim edildiğini sanıyordum arabaların malum bebekle ilk uçuşum. Ancak check-in işlemleri yapılıp, bavullarınızı teslim ederken bebek arabanız olduğunu söylüyorsunuz. Size üzerinde barkodlar olan yapışkanlı bir çıktı veriyorlar. Uçak kapısına kadar arabayla gidip merdivenden çıkarken görevlilere teslim ediyorsunuz. Uçaktan iner inmez de size hemen getiriyorlar:) Havalar sıcak ama uçağın içi oldukça serin. El çantanıza  bebek için ince bir örtü ve uzun şeyler koymayı unutmayın.

Dönelim tatilimize hatta hazırlıklarımızdan bahsedelim. Minik beye bir bavul babası ile bana bir bavul hazırladım 4 günlük tatilimiz için.Şöyle bir liste ile özetleyecek olursam;

 • 30 Adet bebek bezi (yarısını kullandım sadece)
 • Islak mendil
 • Ağrı kesici-ateş düşürücü fitil (doktorumuz verdi)
 • Sinek-böcek ısırığı ya da olası bir alerji için jel (doktorumuz verdi)
 • Bebek arabası cibinlik (e-bebekten aldım, olmazsa olmazdı)
 • Suya dayanıklı bebek bezi (Migrosta bulabilirsiniz)
 • Mayo şort (biz lc waikikiden aldık)
 • Güneş kremi (trukid marka 30 faktörlüydü bizimki)
 • Bebek şampuanı
 • Pişik kremi
 • Duş ve plaj havlusu (otelde veriyorlardı, kendimiz için almadım ama bebiş için aldım)
 • Şapka-Emzik
 • Bebek kıyafetleri
 • Bebek yüzme simidi (instagram @kahramanlarindunyasi sayfasından boyun simidi aldık)
 • Sevdiği iki oyuncak (uçakta da yanımdaydı)
 • Emzirme önüğü

Aklımda kalanlar bunlar. Tabi bavulu dışında günlük gezmeye çıkarken aldığım minik bebek çantasını da içindeki yedekler ile uçağa yanıma aldım.

Biz akşam saatlerinde otele yerleştik, bebeği arabasına yerleştirip doğruca keşfe bile çıktık.

Sabah 7 bilemediniz 7:30 da başlar gün bizim için. Bebek uyandığında saatin 9 a geldiğini görünce bir şok yaşadım doğrusu. Meğer işin sırrı koyu renk çift kat güneşlikteymiş. Uyandığımızda oda kapkaranlıktı. Aydınlık sevmeyen Bulut, sabah olduğunu farkedememişti. Kaldığımız süre boyunca 8:30 dan önce uyanmadık. Buna hasret kalmıştım:)

Güneş kremlerini güneşe çıkmadan yarım saat önce bolca sürmek gerekiyormuş. Bebekler için uygun saat sabah 10a kadar ya da 16:00 sonrası. Ama biz ilk günün heyecanı ile bebeklerimizi saat 10:30 da suya soktuk:) İlk önce biraz ürperip ağlamaya başladılar ama sonra sudan çıkarmak zor oldu, suyu çok sevdiler.

IMG_0320

Havuza sokmak konusunda hiç bir araştırma yapmadım. Deli cesareti benimki kulağına ve yüzüne su değmedi. En fazla 5-7 dk suda kalmıştır. Çıkarır çıkarmaz vücudunu şişe su ile yıkayıp kuruladım. Emzirmeden önce kendim de duş aldım. Emzirirken uyudu. Eee yüzmek onu yordu sanırım:):)

IMG_0273

Denize saat 17:00 gibi geçtik. Dalgalar yoğun olmasa da suyun haraketli olması daha çok çırpınmasına sebep oldu. Ama  halinden memnun görünüyordu:)

Biz Kıbrıs Elexus Otelde kaldık. Otelin bazı bölümlerini snapte paylaşınca otel hakkında da yorum istemiştiniz. Otel tam bir bebek dostu. Sahile kadar inen asansörü, bebek arabası ile rahatça gezilen yolları ile bizden tam not aldı.

JAOY9033

Çocuklar için bir bina bile yapmışlar. 0-4 yaş çocuklar ebeveyn kontrolünde, 4 yaş üstü çocuklar ise animatörler ile saat 10:00-23:00 arası kalabiliyor. 4 yaşından küçükler bir ücret karşılığında bakıcıya bırakılabilir.

IMG_0335

IMG_0336

Uyuma odası yapılmış. Burada çocuğunuzu uyutup bırakıp gidebilirsiniz. Ama başında birinin beklemesi yine ücret karşılığındaymış.

IMG_0338

Çocuklar için labaratuar, sinema salonu, yemek yapmaları için mutfak ve yemekhane, top havuzu olan bir oda ve oyuncak odası vardı.

IMG_0341

Rengarenk görünen binanın içi de bu şekilde bir oyun parkından oluşuyor.

IMG_0343

Bahçesinde de minik bir kasaba kurmuşlar.

IMG_0333

Her gün için aktiviteleri de girişe astıkları tabelada yayınlamışlar. Mesela 3 yaşındaki minik arkadaşım Vedi Pizza yapımına katıldı:) Her akşamki mini disko ise harikaydı. Ah çocuk olmak vardı.

IMG_0451

Gün içinde Mehmet Bulut hep arabasında konakladı. Geceleri de odamıza eklenen bebek yatağında… Elbette huysuz olduğu zamanlar da oldu ama tatilden önce de oluyordu. Nasıl atlattıysak öyle atlattık.

Soracağınız şeyler olursa seve seve cevaplarım. Malum biz iki anne toplam 3 çocukla tatildeydik. Hatta laf aramızda yaz sonuna doğru yeniden bir tatile çıkmayı planlıyoruz:)

IMG_0433

Tatil sonunda havaalanında ne kadar mutlu olduğumuzu bu fotoğraf anlatıyor sanırım:) Bebekle tatil zor değil, yeterki sabırlı ve rahat olun. Pimpiriklilik size tatili zehir etmekten bebeğinizi huzursuz etmekten başka bir şey katmayacaktır.

Mutluluk Artar Paylaşınca:)

3 Comments

 1. Bebeği pusete nasıl koyuyorsunuz acaba.. yani ben hep anakucagi ile koydum.. hafif eğim mi verdiniz? Benim bebeğim de Mehmet Buluttan 3 gün büyük 🙂

 2. Merhaba burada bahsettiginiz sinek ısırığı icin doktorunuzun önerdigi jelin ismini yazabilirmisiniz

Yorum Yaz