Snapchat benim yaklaşık bir buçuk yıldır kullandığım bir uygulama. Kardeşlerimin tavsiyesi üzerine indirmiştim.

Fotoğraf ve videolarınızı saniyelik süreler ile ister sadece takip ettiğiniz snapchaterlardan seçtikleriniz ile, ister hikayenize ekleyip sizi takip eden herkes ile paylaşabiliyorsunuz. Hikayenize ekledikleriniz 24 saat sonunda evren boşluğunda kayboluyor. Seçtiğiniz kişilere gönderdikleriniz ise izledikleri an tarih oluyor.
“Ee peki bu ne işe yarıyor?” diyeceksiniz şimdi:) istediğiniz kadar saçma fotoğraf ya da video yükleyip eğlenebiliyorsunuz mesela. İnstagramdaki gibi çok foto yüklerseniz de takipçileriniz sıkılmıyor çünkü izledikleri foto ya da videoları beğen beğenmeme gibi bir link yok. Geçmek isterlerse ekrana dokunmaları yetiyor.
Uygulamayı açtığınızda doğrudan kameranız açılıyor. Siyah ok ile gösterdiğim snapchat logosu sarı ise sizi ekleyen yeni birileri var anlamına geliyor. Yeşil ok ile gösterdiğim foto çekme tuşu. Basılı kalırsanız video çekebilirsiniz. Pembe ok ile gösterdiğim yerdeki “1” takip ettiğiniz snapçilerden birinin hikayesine yeni bir snap eklediğini gösteriyor.

Solda kırmızı ile gösterilen “1” ise size özel gönderilen bir snap olduğunu haber veriyor. Görüntülemek için ekranı sola kaydırabilirsiniz.

Mesela bilge ve fundaya attığım snapler henüz görüntülemedikleri için içi dolu mor birer ok şeklinde. İçi boş oklar snaplerinizin görüntülendiği anlamına geliyor. İçi boş kareler size gelen ve görüntülediğiniz snapler. Bi kere görüntüledikten sonra tekrar görüntülemek için tek bi hakkınız var. Onda da ikinci kez görüntülediğiniz kişiye bu durumla ilgili bildirim gidiyor:)

Demirel_busra nın yanındaki işaret gönderdiğiniz son snap in screenshot ile ekran görüntüsü alındığı anlamına geliyor:)

Diyelim ki bir fotoğraf çektiniz.

Sol üst köşedeki x ile fotoğrafı yüklemeden silersiniz, telefon hafızasında da olmaz. Sol altta fotoğraf ya da videonuzun kaç saniye görüntlenebileceğini seçersiniz.

Saniyenin yanındaki aşağı ok işareti ile çektiğiniz görüntüyü telefonunuza kaydedebilirsiniz.

Sağ üstteki kareye tıkladığınızda emojilerin olduğu bir sayfa açılıyor:

T sembolü ile yazdığınız yazının tipi değişiyor.

Yazının üstüne tıklayarak rengini değiştirebilir, fotoğraf yakınlaştırıp uzaklaştırırken yaptığımız gibi yazıyı büyük- küçük boyutlara getirebilirsiniz.

Sağ en köşedeki kalem ise görüntüye bişeyler çizebilmeniz için, hem de istediğiniz renkte:)

Çektiğiniz görüntüye efektler uygulamanız da mümkün. Bunun için ekranı fotoğraf izlerken yaptığımız gibi sağa ya da sola kaydırarak snapchatin size sunduğu üç renkten birini seçebilirsiniz.

Efekt seçerken görüntüyü aldığınız saati,hava sıcaklığını da seçenekler arasına koymuşlar. Eğer hem saati görüntülemek hem de efektlemek istiyorsanız bunun için bir parmağınızla saatin üstüne basılı kalın, diğer elinizle ekranı kaydırıp fotoğrafı efektleyin.

Artık sağ alttaki oka basarak snap yollayabilirsiniz.
Mesela görüntünüzü hem hikayem kutusunu işaretleyip sizi takip edenlerle, hem sizin takip ettiklerinizden seçtiklerinizle paylaşabilmek için yanlarındaki kutuları tikleyin ve alt sağdaki mavi oka basın. Hikayenizde 24 saat görüntülenecektir. 24 saatten önce de silmeniz mümkün.
Hikayem’e tıkladığınızda çektiğiniz fotoğraf seçtiğiniz saniye kadar görüntülenir. Ekrana dokunursanız başka foto ya da video varsa ona geçer. Görüntünüzün kimler tarafından görüntülendiğini görmeniz için fotoğraf açıldığında alt ortada bulunan oka tıklayın. Bu sayfa açılacak ve görüntüleyenler gösterilecek. Mesela Bu fotoğrafımı 353 kişi görüntülemiş, kimse screenshot almamış. Çöp kutusundan silebilirsiniz.
Uygulamayı ilk açtığınızda yukarda ortadaki snap sembolüne tıkladığınızda bu ekran açılır.

Arkadaş ekleme ile rehberinizdeki snapçileri ya da kullanıcı adını bildiğiniz başka snapçileri takip etmeye başlayabilirsiniz. Mor ile boyadığım kupa yeni çıktı sayılır. Snap kullanım sıklığınıza göre size ödüller veriyor.

Ayarlar butonuna bastığınızda da snap ayarlarınız ile ilgili bir sayfa açılıyor.

Size snap gönderme seçeneklerinizi buradan değiştirebilirsiniz.

Son zamanlarda snapchati eğlenceli kılan bir diğer özelliği selfielerinizde değişik kılıklara girebilmeniz.
Selfie çekilirken yüzünüze basılı kalın iki saniye kadar, yüzünüzü algılamasını bekleyin. Yüzünüzü algıladığında yüzünüzde beyaz bi maske oluşacak.
Ve fotoğraf çekme tuşunun yanında girebileceğiniz kılıkları baloncuklar içinde görüyorsunuz. Kaydırarak seçebilirsiniz. Size komutlar veriyor “ağzını aç”, “kaşlarını kaldır” gibi..

Sonra komik hallere giriyorsunuz. İster fotoğraf çekin, ister basılı kalıp videoya alın:) temalar günlük değişebiliyor. Şu sıralar en favori kılık çam ağacı olmanız:)

Program cidden karışık mı, ben anlatabildim mi, siz anladınız mı bilmiyorum:):):) ama “An’ı yaşarken paylaşmak” için eğlenceli bir uygulama:) daha birçok keşfedilmemiş özelliği de var. Video çektikten sonra efektler gibi ekranı kaydırdığınızda (şimdilik sadece iphone larda var) videoyu hızlandırma, yavaşlatma, tersten izletme gibi efektlerde  sunuyor.
Snapchatte buluşalım,
Sevgiler..
Seroş!

2 Comments

  1. ay iyi güzel yazmışsın ama teknolojiyle arası kötü olan biri için yani benim için 🙂 çok zor.. bir süre instagram ile yetinecem heralde 🙂 öyle görünüyor sevgiler..

Yorum Yaz