Nasıl bu kadar neşelisin, enerjin bitmez mi senin? tarzındaki yorum ve mesajlara toplu ve faydalı bir cevap olması adına instagram profilimde günlük yaşantımdan fotoğraflarla “mutluluk oyunu kuralları” nı sıralamıştım bir hafta boyunca. Ancak paylaşımların üstünden epey zaman geçince, yolu blogumdan geçenlerin de sayısı artınca bu kurallar yeniden gündeme geldi:) Burada da bulunsun, unuttukça okuyup hatırlansın dedim. Hadi hemen başlayalım..

Kural 1: Sizi neşelendiren bir şarkı seçin, bulamazsanız Ajda Pekkan’dan “Boşvermişim Dünyaya” iyi bir seçim.

Kural:2 Sizi mutlu eden şeylerin bir listesini yapın. Herşeyi yazabilirsiniz; en mutlu günlerinizden örnekler, gezdiğiniz bir yerin ismi, arkadaşlarınızın isimleri, bir şarkı ismi ya da kurduğunuz bir hayal.. Bu listeyi hazırlamak için harcadığınız zihinsel güç, mutlu anlarınızı arama çabanızın sana getirdiği hatıralarla bile mutlu hissedeceksiniz. Hadi ama musmutlu günler, herkese harika bir gün dileyip yapmacık olmayı bırakın, başkalarının hayatına özenmeyi de bırakın! Kendi hayatınızı güzelleştirmeye bakın:)

Kural 3: Başkası olmaya çalışmayın, özgünlük en güzel şey. Kişiliğinizi özgür bırakın. Mesela sosyal hesaplarda hoşunuza gitmeyen kişileri takip etmeyi bırakın, bazı tavırları zorunuza gidiyor olabilir. Kimsenin hayatı mükemmel değildir ama herkes en mükemmel anlarını  paylaşmaktan zevk duyar. Hayatınızı mükemmel yaşamak sizin elinizde. Mutluluğundan mutlu olduklarınızla kalın, aynı şekilde sizin mutluluğunuzdan mutsuz olanları da bir an evvel hayatınızdan çıkarın. Enerjinizi sömürmelerine izin vermeyin!

Kural 4: Güzel insanlar biriktirin…Yanında mutlu hissettiğiniz  ve sizi güldürmekten çenenizi acıtacak insanlarla sık sık görüşün. Hayatın yoğunluğundan şikayet edip görüşemiyoruz diye bahane bulmayın. Annelerimizin altın günü gibi düzenli olarak buluşun birbirinize vakit ayırın hep aynı gün buluşun. Böylece canınızı sıkan bir gün olduğunda “2 gün sonraki buluşma bana iyi gelecek” deyip moralinizi düzeltin.

Kural 5: Hayal kurun. Bu hayali paylaşacağınız insanlar olsun.. Canınız sıkkınken birlikte hayallerinizi hatırlatın birbirinize. Hayaller hayata bağlar insanı, yaşama isteği sevinci aşılar..

Kural 6: Kendinizle ilgili yapmak istediğiniz ne varsa dış dünyaya kulaklarınızı kapatın ve yapın. Saçınızı mı boyatmak istiyorsunuz? Boyatın! İster mavi yapın ister pembe.. Kime ne.. Ajda Pekkan’ın “Hür Doğdum Hür Yaşarım” şarkısını açın hemen şimdi!
“Bu kalp benim değil mi? Severim severim
Canım nasıl isterse gezer eğlenirim
Her günüm mutlu benim kim ne derse desin
Canım nasıl isterse gezer eğlenirim…” Mutluluk oyunu kurallarını 45likler yazmış sanırım:)

Kural 7: Sevdiğiniz işi yapın. Ama Türkiye’de bu zor farkındayım. Sevmediğiniz bir işiniz varsa ve değiştirme imkanız da şartlardan dolayı yoksa işsiz olsaydınız ne yapardınız diye düşünün. İş arayan binlerce insanı düşünün halinize şükredin. Mutsuz olmak için değil mutlu olmak için sebep arayın.

Kural 8: Çok sevin, çok sevilin. Sevgi için emek verin ama bu emek çıkarsız olsun menfaatsiz. Aşkı bulup doğru insan olduğuna inanınca kalpleriniz birbiriniz için çarptıkça hayat size hep gülecek güzel günler birbirini çekecek. Füsun Önal’ın “döne döne” şarkısını dinleyin şimdi:)
Birbirinize bakarken gülümseyin her zaman
Mutlu bir gelecek için çalışın hiç durmadan
Birbirinize inanın, inanın hiç bıkmadan
Unutmayın yarın sizin geçiyor zaman..

Kural 9: Sahip olduğunuz her şey için şükredin.. Sağlıklı olduğunuz için ya da nefes aldığınız için şükredin gibi klişelerden bahsetmiyorum (bunları zaten yapın!) Ben minicik şeylerden söz ediyorum mesela yağmur yağıyorsa toprak mutlu olduğu için, parmağınız kanıyorsa bir parmağınız olduğu için, arabanız bozulduysa bir arabanız olduğu için, arabanız yoksa yürüyebildiğiniz için şükredin.. Yani hayatta karşınıza çıkacak olumsuzlukları şükrederek olumlu yapmayı öğrenin sonrada bunu olumlu hale getirin.

Kural 10: “Mutluluk Artar Paylaşınca” sloganım da bir şarkıdan sebep.. Hadi dinleyin!

hey, sesimi duyan var mı
dinle öyleyse
yepyeni bir gün başlıyor
belki farkına varmadın
kim bilir aklında ne vardı
korkma bir şeyi kaçırmadın
hayal değil mutlu olmak
kalbinden geçeni yaşamak
bir bakarsın her şey değişir
mutluluk artar paylaşınca
ona bir şans tanıyınca
her şey her şey değişir
hadi gel koşalım mutluluğa
hayatın tadını sen de yaşa
keyfin büyür paylaşınca
el ele tüm engelleri aşınca
paylaş imkansızı zorlayınca
nazikçe uyandır horlayınca
yaşadığın anın tadına var, durumu aş
anın tadını al ve sal bedeni o anda
masal sonu gibi ferahlatan anlam
çalacak kapıyı kanka
hep parlasın güneş, hiç durmasın diyorum
çok şey mi istiyorum
mutluluk olsun hayatta
paylaşalım dostlarla
hayat ibaret şu andan
yaşayalım geç kalmadan
hayal değil mutlu olmak
kalbinden geçeni yaşamak
bir bakarsın her şey değişir
mutluluk artar paylaşınca
ona bir şans tanıyınca
her şey her şey değişir
kararı kalbin versin
mutluluğa varım dersen
yarın güneş yine yükselir
hayat mutluluğu herkese verir
buradayım bekliyorum
hepimize yeter biliyorum
yeter ki anla
mutluluk artar paylaşınca
hayal değil mutlu olmak
kalbinden geçeni yaşamak
bir bakarsın her şey değişir
mutluluk artar paylaşınca
ona bir şans tanıyınca
her şey her şey değişir
hadi gel koşalım mutluluğa


hayatın tadını sen de yaşa

Bu kurallara kendinizinkileri ekleyin, zaten kurallar formalite mutluluk içimizde:)
MUTLULUK ARTAR PAYLAŞINCA!

Yorum Yaz