Waffle Tarifim:
2 Adet Yumurta
1 Su Bardağı Şeker
1 Su Bardağı Süt
1/4 Su Bardağı Sıvı Yağ
1 Vanilya (vanilya parçacıklı olanı tercih ediyorum)
1 Kabartma Tozu
2.5 Su Bardağı Un
Hazırlanışı:
Yumurtaların sarısı ile akını ayırıyoruz. Sonra akı ile şekeri bir güzel çırpıyoruz. Bembeyaz bir köpük oluyor. Diğer malzemelerin hepsini ayrı bir kapta çırpıyoruz. En son beyaz köpüğü hamurun üstüne ekleyip pişirmek üzere waffle makinemizin çiçeğinin ortasına dökün. kapağını hemen kapatmayın. 30 saniye kadar bekleyin, baloncuklar olacak hamurda. Kapatın kapağını ama bastırmayın tost yapar gibi. Sonra çıkarmaya yakın bastırın ve kızarmasını sağlayın. İşte tüm sırrı bu:) Üzerine Nutella, muz kivi çilek, bonibon, damla çikolata, fındık-fıstık içi ile lezzetli sunumlar yapabilirsiniz. Ayrıca hazır satılan meyve sosları da çok güze koku ve lezzet veriyor:)
Gelelim benim hayallerimdeki waffle dükkanıma:)

Hayalperest olduğumu bilmeyen kalmadı sanırım. Hayallerimin hayal olarak kalmaması için çabaladığımı da… Waffle Kafe açmak da bu hayallerden biriydi işte.

Bir mektup arkadaşı arıyordum sanırım yaşım 15, Almanya’daki halama rica ettim. İngilizce mektuplaşacaktık. Sanırım bu ödevdi lise hazırlık sınıfında. Tam hatırlamıyorum. Sonra halam ilk Türkiye ziyaretinde bana bir mektup getirdi. Artık bir mektup arkadaşım vardı:) Kendisi zaten Antakyalı olan arkadaşım yazın buraya geldi. Bende onu gezdirdim. O zaman Edem var burada meşhur, oraya gittik birlikte. Waffle siparişi verdim böyle ilk kez yiyeceği bir şey yedireceğim gururuyla, ama orada her evde bir waffle makinesi olduğunu ama böyle nefis sunumlarla yapılmadığını söyledi. Sonraki yaz tatilinde de bana bir waffle makinesi getirdi…
Evde aileme, akrabalarıma, arkadaşlarıma waffle yapıp inanılmaz eğleniyordum. Üniversite başladığında arkadaşlarımla en eğlenceli aktivitelerimizden biri olmuştu bu. Üniversite ikinci sınıfta (2009-2010) bir kafe açma hayali kurmaya başladım. Üstelik hırs yaptım, dükkan bakmaya bile başladım. Ama sürekli tutmaz bu, kimse bilmiyor, gitmez, kazandırmaz gibi yorumlar aldım… Kosgeb kursları, hibe programları hatta banka kredisi çekmek için başvuru.. Ama olmadı bir türlü. Hatta en beğendiğim kiralamayı düşündüğüm dükkan başka biri tarafından Waffle kafe yapıldı!
Tıpkı vosvosumda olduğu gibi waffle hayalimi de ertelemiş bulundum. Sonra son sınıfa geldiğimde canımın içi tostosuma kavuştum. Hiç bir hayalin imkansız olmadığının somut örneğidir hayatımda. Yani tostosuma kavuşmam, son sınıfın son döneminde olmam geriye baktığımda ‘keşke yapsaydım’ cümlesini hiç kurmamak arzum karşıma bir fırsat çıkardı. Üniversite şenliklerinde 5 günlük bir kafe (stand) açmak:). Çemkirikler tayfamdan Esra ile atıldık bu işe. Standı kiralamak zor oldu, sermayemiz yeterli değildi. Bir şekilde reklamcı firmayı günlük kazancımızdan öderiz şeklinde ikna ettik. Standımızın yerini seçtik heyecanla, malzemelerimizi aldık. 5 gün kampüste üniversite evlerinde kalıp, harika günler için hazırdık:)

 

Bu 5 günlük macera için bir isme ihtiyacımız vardı, bulmak hiç zor olmadı:) ‘WOS WAFFLE”

 

 

Yorucu ama bir o kadar eğlenceliydi, hergün gelen müşterilerimiz bile oldu, müdavimlerimiz yani:)

 

Bir sene sonra tadı hala damağımda olan bu anıları canım kuzum Burjukuma anlatınca bu senede beraber açalım dedi. İkinci kez olacaktı, deneyimliydim hem de bu defa. İkinci senede hayalimdeki kafeye en yakın yeri açtık. El emeğim masalarıma tabureler ekledik. Çimlerin üstüne attık.Bu seferki 6 gündü ve çok ama çok eğlenceliydi.

İkinci senemizde kurdele  kesip açılış bile yaptık:)
Destekçimiz çok fazlaydı bu defa, bizi hiç yalnız bırakmadılar.
Standın arkasını açtık ve 4 masalık bi mekan yarattık.

 

Hayallerimdeki waffle dükkanı buydu işte, ne lüks ne salaş. Sadece rengarenk:)
Gündüzleri oturacak vaktimiz oluyordu ama akşamlar nasıl hızlı geçiyordu hatırlamıyoruz bile..

 

İlk senede olduğu gibi ikinci senede küçük kardeşim Simgem, tam destek yanımdaydı:) Hatta kuzenim Caner de yakışıklılığı ile standa müşteri çekmeyi başardı:)
İki seneden sonra okul bir daha şenlik yapmadı. Yapsaydı stand alamazdım ve kendimi yer bitirirdim diye düşünüyorum. Artık waffle dükkanı ile alakası olmayan bambaşka bir sektörün girdabı aldı beni (muhasebe). Hayat ne getirir belli olmaz ama bir kaç gün de olsa hevesimi aldığım için şanslıyım:)
Herkesin hayallerinin peşinden koşup, kaçsa da yakalaması dileğiyle..
Unutmayın!
MUTLULUK ARTAR PAYLAŞINCA:)

 

Yorum Yaz