Ek gıda süreci ile ilgili çokça mail @bugunportineyedi diye bir instagram hesabı açtım bugün. Bu hesapta günlük anne sütğ dışında neler yediğini, tariflerimi paylaşayım şahsi profilimde ek gıda ile ilgilenmeyenleri sıkmayım diye düşündüm.

Ek gıdaya geçişten önce aldıklarımın listesini de buraya ekleyim de tüm anneler faydalansın istedim.

Ben blw yöntemini öğrendim ek gıdaya nasıl başlanır diye araştırırken. Blw, bebeğin kendi kendine beslenmesi demekmiş kısaca. Odasını montessori sistemine göre döşemiş bir anne olarak bu yöntem bana oldukça mantıklı geldi. Blw Türkiye sayfasından öğrendiklerim, okuduğum bloglar ile biraz blw biraz geleneksel ek gıda sürecine girmiş olduk.

Anne sütünden başka besinler ile de tanışacağı bu süreçte heyecanla bir kaç şey satın aldım ben de tabi. Öyle gereksiz hiç bir şey almadım. Hatta toplu alışveriş de yapmadım, süreç ilerledikçe “aa şu lazım” diye düşünüp satın aldım ve ortaya aşağıdaki liste çıktı:)

1. Mama Sandalyesi

 img_9934

Blw yöntemine başlamak için bebeğin oturabiliyor  olması gerek. Özgüven için de bu şart. Sofraya sizinle beraber oturmalı ve yemek saati olduğunun farkına varmalı. Bu mama sandalyesi Bulut’a kuzeninden geldi. Pilsan marka sanırım iki sene önce e-bebekten almışlar. Mina bir buçuk sene kullandı sonra bize verdiler çok pratik çok memnunum. Üzerine minderini @momscotton sayfasından aldım.

2. Totti

img_2782İnstagramda ek gıda araştırması yaparken @lollipababy sayfasına denk geldim.  Mama sandalyesi olmayan yerlerde de bebeğimiz rahatça otursun diye bu tottilerden üretmişler. Minicik tostosumda anneanne ya da babaannesine giderken mama sandalyesini taşıyamayacağımdan çok mantıklı geldi ve hemen bir adet edindim. Çantamın olmazsa olmazı😉

3. Philips Buharlı Pişirici

Blw de olsa geleneksel de olsa ek gıda demek buharda haşlanmış sebze-meyve demek. Philips bunun için bu harika ürünü icat etmiş. Buharda en fazla 15 dk da haşladığınız sebzeleri isterseniz aynı makinede blenderdan geçirebiliyorsunuz. Blw yöntemi püre yerine parmak doğranmış sebze- meyve önerdiği için ben blender işlevini pek kullanmadım. Ama çorbalar için ideal.

4. Kaşık Biberon

img_2783

Gezmeyi çok seven anneler için olmazsa olmaz. Hele ki bebeğiniz biberon sevmiyorsa. @shopping_abd sayfasından aldım ve çok memnunum.

5. Suluk

img_2784

Suyun hepimiz için önemi tartışılmaz. İlk altı ay su ihtiyacını anne sütünden karşılayan bebeklerime ek gıdaya geçmemizle beraber su da vermeye başlıyoruz. Her ek gıda öğünü sonrası mutlaka su verilmeli günlük 30-100 ml arası su tüketmeli bebekler:) Ben suluk tercihimi Philips Avent ten yana kullandım. Damlatmayan özelliği biberon almayan porti için iyi bir alıştırma bardağı görevi gördü. Boyutu iri olmadığı için çantamın yan cebine de kolayca sığıyor.

6. Mama Kasesi

img_2792

Vakumlu olması sebebiyle Bebedor marka bu kaseyi satın aldım. İçine pişmiş sebze koyup önüne koyuyorum mama sandalyesinde otururken. Tabağı alıp yere atma riski hiç yok yapıştığı için. Yoğurt bile doldurup önüne koyuyorum. Saçlarına kadar batması pahasına kendi kendine yeme çabası beni çok sevindiriyor. Kaşığı da üstünde olduğundan dışarı çıkarken de çok pratik.

7. Mama kaşığı

img_2793

Bu kaşıkları e-bebekten aldım. Ek gıda ile ilgili ilk alışverişim diyebilirim. Sivri hiç bir yanı olmadığından güvenle bebeğinizin eline verebilirsiniz. Tırtıklarının içine geçiyor mesela yoğurt, diş kaşıyıcı gibi kullanıyor, emiyor..

8. Önlük

Her tipten bolca gerekiyor:)

9. Saklama Kabı

img_2794img_2795

Envai çeşit kap olur ama benimki bir harika:) Kız kardeşim Senem İkeadan almıştı hediye, çok severek kullanıyorum.

İki aydır severek kullandıklarım bu kadar. Tabi formül süt/toz mama verenler için biberon, termos gibi gereçler de eklenebilir. Unuttuğum ya da ihtiyacım olacağını düşündüğünüz bir şey olursa yazmaktan çekinmeyin:)

Sevgiler

5 Comments

 1. Ayşe Gül Reply

  Lollipababy sayfasını instagramda bulamıyorum totti için 😕

  • serenozguntunc Reply

   bugün porti ne yedi sayfamdaki ilk fotoğrafta üzerine etiketli:)

   • julyet ekli Reply

    Seren hanim bende bulamadım lollipababyi yardim ci olursaniz sevinirim mehmetbulutu allah Bağışlasın

    • serenozguntunc Reply

     Ah yanlış yazmışım, @lolipababy doğrusu:)

 2. ebru yavuz Reply

  merhaba seren hanım memo bulut şuanda kendi kendine yemek yiyebiliyormu ? birazda biz zorlanan anneler için kendi tecrübelerinize dayanarak yazı yazabilirmisiniz

Yorum Yaz